Ayva Hakkında
Posted in Bizden Haberler

Ayva Hakkında

Ayva ve Ayvanın Faydaları

Ayvanın faydaları saymakla bitmiyor; Anavatanı Avrasya olan bu meyve bir sonbahar meyvesi olup. Kışa hazırlık döneminde, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken bir meyve. Hoşafı, reçeli, tatlısı yapılmakta ve ayrıca pişirilerek tüketilebilir. Pişmiş ayva, daha kolay sindirilmektedir.

Ayvanın içerisinde şeker, pektin, organik asit, tanen, bol miktarda mineral ( bakır, çinko, potasyum ve demir gibi ), mineral tuz , A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Kendine has özellikleri olan çekirdeklerinde ise tutkal madde, yağ, tanen, bol miktarda protein, B17 ve emülsin bulunmaktadır. Ayrıca; kateşin, epikateşin, limonen, ve diğer çeşitli bitkisel besinler gibi bazı organik bileşikler, zengindir.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayva; kalp, göz, akciğer, mide,boğaz, böbrek, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları ile adet kanamalarında oldukça faydalı bir meyvedir.  Kalbe kuvvet vermekte, kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı gidermektedir. Hazımsızlık sorununa faydalı olan bu meyve, mide ve bağırsakları kuvvetlendirmekte, vücuttaki harareti ve ishali kesmektedir. Ayrıca ağız kokusuna iyi gelmektedir. İnce bağırsak iltihaplarını gidermekte, damar sertliğine ve karaciğer tembelliğine iyi gelmektedir.

Ayvanın geniş bir kullanım alanı olup; tatlısı, reçeli, hoşafı yapılmaktadır. Ayva yapraklarından çay da yapılmaktadır. Ayva yaprağı çayı, genel olarak bir kış çayı olup; grip, nezle gibi durumlarda kullanılmakta ve şifa vermektedir. Bu çay doğal bir sakinleştirici olup, kalp sancılarına iyi geldiği söylenmektedir.

Geleneksel kullanımda, tereyağı ile pişirilen ayvanın; öksürük, tüberküloz, bronşit sorunlarına ve solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Boğaz ağrısı ve şişliği için ayva yaprağı çayı ile gargara yapıldığında boğaz şişliklerine ve ağrılarına iyi gelmektedir. Aynı şekilde ayva hoşafı; ağız içinde oluşan yara ve aftlara iyi gelmektedir. Ayva suyu aşırı adet kanamalarını önler ve dizanteriye ( kanlı ishale ) karşı çok faydalıdır. Lifli bir meyve olduğundan, bağırsak tembelliği içinde faydalıdır.

Ayvanın kabuklarından yapılan içecek, idrar yolu iltihaplarına iyi gelmektedir. Ayvanın faydaları arasında böbrek ve karaciğer zafiyetine, mide düşmesine karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Pişirilmiş ayvanın mide zafiyetine iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca; Ayva yaprağı çayı soğutulup, bu suyla gözler yıkanırsa, göz ve çevresinde oluşan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. ( kirpikler, göz kapağı, göz beyazı iltihaplanmaları )

Bunların dışında,  cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır.  Ayvada bulunan çinko, demir ve  bakır elementleri kanda trombosit miktarını arttırdığından, bu etki saçların ve cildin daha çok beslenmesine katkıda bulunabilir.

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.